نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: ترس از کارهای جدید و عدم سخنوری

815
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    17678
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

ترس از کارهای جدید و عدم سخنوری

با سلام
    من فکر کردم اینجا مشاوره آنلاینه یعنی شخص متخصص جواب میده ولی تاپیکی ندیدم که متخصصی پاسخگو بوده باشه.پیدا نکردم آیا جایی هس در این سایت؟
    مشکلم رو تقریبا تو عنوان ذکر کردم حالا شرح میدم جهت همیاری دوستان
    من تازه درسمو تموم کردم و 24 سالمه خیلی به این فکر میکنم که ثانیه ها چقدر تند میگذرن و من هنوز نه کار ثابت دارم نه هیچ پولی و در نتیجه نمیتونم به هیچی در اینده فکر کنم .
    مشکل من بیشتر در صحبت کردنه همیشه این مشکل رو داشتم حتی کلاس زبانمو به این خاطر ترک کردم در صورتی که 5 ترم دیگ فقط مونده بود
    من نمی تونم در جمع صحبت کنم هیچ وقت توی عمرم داوطلب نشدم اخه همیشه می ترسم . در مدرسه و دانشگاه هم با اینکه جواب سوالی رو می دونستم نمی تونستم داوطلبانه جواب بدم وقتی هم از من سوال بشه که نظرت در مورد یک موضوع چی هس اصن انگار مغزم تعطیل میشه حتی کلمات معمولی رو هم فراموش میکنم
    تا حالا که سر کردم ولی الان که بحث کار هست من نمیدونم چطوری باید برم مصاحبه اصن چطوری برم جلسه ؟؟؟ مثلا الان یک جلسه باید برم شرکت کنم خودی نشون بدم تا منو انتخاب کنن واسه پروژشون اصن نمیدونم می ترسم برم اونجا سوالی بپرسن من نتونم جواب بدم. حتی وقتی میام با خودم تمرین کنم کلمات یادم میشه همش باید بگم چیزه .... چه برسه برم جلسه
    تا حالا هم دیدم که صحبت کردن تو کار خیلی مهمه تو همه کارها من معمولا حرفی واسه گفتن ندارم. اگر با کسی صمیمی باشم حرف میزنم ولی جایی که یک عالم آدم ناشناس هس نمی تونم.
    همچنین خیلی مواقع کارها رو چون میترسم نتونم انجام بدم میگذرم ازشون. شاید بگید تنبلیه (مامانم میگه تنبلی خودتو راحت میکنی) ولی انقد استرس به من وارد میکنه که واقعا هم خراب کاری میکنم. روز دفاع پایان نامم با اینک خودم همه کارش رو تنهایی کرده بودم نتوستم خوب دفاع کنم و سوال استاد رو جواب بدم بعد که توضیح دادم گفت اونجا اینجوری نگفتی و نمره کم داد.

ترس از کارهای جدید و عدم توانایی صحبت کردن با افراد

این شاید مناسب تر باشه آخه لازم نیس جمع خاصی باشه تا نتونم حرفمو بگم من کلا نمی تونم کلمات رو درست کنارهم بزارم معمولا منظورمو بقیه نمیفهمن . توی مسائل کاری که هیچ دیگ. به حال خودم باشه کارمو میکنم ولی یکی بهم بگه توضیح بده چیکار میکنی به تته پته میفتم . خب دیگران اینجوری میگن طرف بدرد نمیخوره دیگ
    یاری کنید حالا چیکار کنم ؟ روبرو شدن رو دارم امتحان میکنم قراره برم جلسه ولی گندهایی که قراره بزنمو چیکار کنم؟ چطوری به اعصابم مسلط باشم ؟ اینجور مواقع انقد قلبم تند میزنه و صدام میلرزه که اصن حرفای اطرافیانمو نمیفهمم.
    سرکلاس ها وقتی پروژمو واسه استاد توضیح میدادم تمام بدنم یخ میشد و عرق سرد رو بدنم مینشست. تازه اونجا روی موضوع مسلط بودم خودم انجام داده بودم و جلو دوستام و استادم بود. انقد که بقیه بهم میگفتم آروم باش!! هیچ اتفاق خاصی هم نمیفتاد نهایتا میگف دوباره انجام بده .
    ولی اینجا بحث کاره استرسم صد برابر میشه استرس بعلاوه خنگی من تو صحبت کردن معمولی که با استرس داشتن تقریبا میشه گف زبونم قفل میشه.
    حل که نمیشه دیگ بعد 24 سال این چیزا میگن ذاتیه ریشه در کودکی داره .......
    راه حل بگید ک من چطوری در کار موفق بشم. نمی تونم که فرهنگ لغت بردارم لغت حفظ کنم کلا دایره لغاتم کمه کلماتی که استفاده میکنم بیشتر محاوره ایه تو کار باید قلمبه سلمبه حرف زد تند جواب داد. ولی من تا بیام آروم شم کلمه ها یادم بیاد تمومه ....
    من چیکار کنم با عدم توانایی در صحبت کردن؟؟؟؟

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : ترس از کارهای جدید و عدم سخنوری

دوست عزیز میتونید متنی رو آماده کرده و در جلوی آیینه با صدای بلند بخوانید و صدای خودتون رو هم ضبط کرده

و بهش گوش بدید تا لکنت هایی که در بیان دارید رو بشناسید ...

به هر حال سخنوری ، روح دادن در کلام (واژه ها) وتعبیه کردن آن در بیان است.

معمولاً دو علت می تواند توانایی قدرت بیان ما را افزایش یا کاهش دهد:

1. بازداری های عاطفی و درونی

2. عدم کفایت خزانه لغت در ذهن

اما آنچه در باب مسایل روانی مطرح می شود بیشتر به گــزینه اول مرتبــط است آدم هایی که از کودکی در خانواده هایی بزرگ شده اند که ابراز احساسات در آن رایج نبـوده و افراد در ارتباط با یکدیگر در حیــطه احساسات کــلامی هزینــه ای نداشته اند. در بروز درونیـات خود دچار مـشکل می شوند. این مــوضوع به ایـن معـنا نیـست که آنان احساسات کمی هـم داشته باشند. نه. بــلکه آنها با شیــوه های ابــراز احـساسات آشنا نبوده و از نوعی بـازداری و کـنترل شـدید احــساسات و عـواطـف بـــرخــوردارنــــد.
    ابراز احساسات جنسیت نمی شناسد و می تواند سوپاپ اطمیــنانی برای ســلامت روان اشخــاص باشد.

لـذا برای بر طرف کردن این مشکل نیاز است تا فرد با پذیرشی که برای خود به وجود می آورد به تدریج مهارت های بازگّّّویی درونـیات و ذهـنـیات و رازهــای شخصی را در حد عادی و معمول بیاموزد. افـراد در اطـراف خود دارای حـریم های شخصی نامرئی هستند. ضخامت این حریم شخصی در افراد مختلف متفاوت اسـت در برخی خیلی نـازک و در برخی دیگر بـسیار ضخـیم است. افـرادی کـه حریم های بسیار نازک دارند اسرار زیادی از خود را برای دیگران فاش می کنند و مسلـماً گاهی نیز به دلیـل ایـن فـاش سازی مورد سو استفـاده قرار می گیـرند و افرادی که حریم های ضخیمی دارند در برقراری ارتبـاط با دیگران دچار شکــل می گــردنـد.

کسب اعتماد به نفس ، شهامت ، توانایی تفکر منطقی و همراه با آرامش به هنگام سخنـرانی در جـمع حـتی یک دهـم آنچه که مردم فـکر می‌کنند دشوار نیـست.ایـن توانایی هدیه‌ای الهی نیست که خداوند به عـده‌ای خاص عـطا کرده باشد ، هــرکس از اراده‌ی لازم برای انـجام این کار برخوردار باشد ، می‌تواند ظرفیت خـویش را افزایش دهد . آیا کوچکترین دلیلی وجود دارد که وقتی در برابر حضار ایستاده‌اید نتوانید به خوبی زمانی که نشسته‌اید فکر کنید ؟ مطمئنا می‌دانید که چنین نیست .در حقیقت هنگامی که با دیگران روبرو می‌شوید باید بهتر فکر کنید . حضور آنها باید بـه شما انگـیزه و تحرک بـبخشد .شمار زیادی از سخنرانان عـقیده دارند حـضور سایـرین انگـیزه و مـحرکی است که حضور ذهن و دقـت مغـز آنان را افــزایش می‌دهـد . با ایـن حال بـاید به یک مـوضوع کاملا ایمان داشته باشید(آمـوزش و تمرین ، ترس از جمع را در شما خواهد کشت و به شما اعتماد به نفس و شهامتی دائمی خواهد بخشید . ))برای اینکه تمامی تلاش خود را برای تبدیل شدن به یک سخنران خوب به کار ببندید و به سرعت به این هدف دست یابید ، رعایت چـهار نکــته ضـروری اسـت:

- با اراده‌ای قـوی و خـلـل‌ناپذیر شروع کـنید.

- دقیقا بدانید که می‌خواهید در مورد چه چیزی صحبت کنید.

- با اطمینان عـمل کـنید.

- تمرین!تمرین!تمرین

در یک سخنرانی خوب دو راز مهم نهفته است؛ آمادگی و تمرین.

با صرف وقـت کافی، خود را کاملاً آماده سخنـرانی کنید، در این صورت احتمال موفقیت شما افزایش فوق‌العاده‌ای خواهد یافت.

لطفاً پیرامون فنون سخنرانی به نکات ذیل توجه فرمایـید:

1. پــس از نوشــتن کامل مـتن سخنرانی، تا جـایی که می‌توانید آن را خلاصه کنید.

2. نکات مربوط به یک موضوع را یک جا مطـرح کنید.

3. با مخاطبـان به بحث و تبادل‌نظر بپردازید و متکـلم‌وحده نباشید.

4. قـبلاً از سالن سخنرانی بازدید کنید تا با محیط آن آشنا شوید.

5. سخنرانی خود را پیرامون سه یا چهار نکته‌ اصلی سازمان‌دهی کنید.

6. چند داستان بامزه مربوط به موضوع سخنرانی در متن سخنان خود بگنجانید و در مخاطبان برای دنبال کردن سخنرانی علاقه لازم را ایـجاد کنید.

7. در ساختار سخنرانی، پایـان یک موضوع و آغـاز موضوع بعدی را به وضوح مشخص کنید.

8. روش‌های مختلف ارائه یک مطلب را پیـدا و طـبیعی‌ترین راه را انتخاب کنید.

9. متن پـیچیـده باعث سردرگــم شدن مخاطب می‌شود.

10. صفحات متـن کامـل سخنرانی را شماره‌گـذاری کنید.

11. آهنگ سخنرانی خود را تغییر دهید و ببــینید کدام آهنگ مؤثرتر است.

12. حتی اگر تعداد مخاطــبان کم است تعداد آنها را زیاد تصور کنید.

13. یاد بگیرید کـه عضله‌های صورتتان را شل کنید و لبخند بزنید.

14. تمرین کنید تا جمله‌ها را با افت و خیز متفاوتی ادا کنید.

15. شب قبل از سخنرانی خوب بخوابید تا در روز سخنرانی سرحال باشید.

16. خود را در حال ایـراد یک سخنرانی موفـقیت‌آمیز مجسم کنید.

17. نفس عمیق بکشید، آرام باشید، لبخند بزنید و سخنرانی را با تأنی آغاز کنید.

18. هنگام بیان نکات مهم، مدت کوتاهی مکـث کنید.

19. اولین تــماس چشمی را با کسی برقرار کنید که به نظر شما خوش برخورد و صمیمی است.

20. سخـنرانی را با یک خلاصه خوب و قوی به پایان برسانــید.

در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-22354282
    021-88422495
    021-88472864
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)